Søllerød Gold Diggers klar med ny U16 Head Coach

Tidligere U16 HC Casper Reinhardt(th) i dialog med 2018 U16 HC Morten Ramsgaard(tv).

Tidligere U16 HC Casper Reinhardt(th) i dialog med 2018 U16 HC Morten Ramsgaard(tv).

”Det er et klart mål for os, at komme tilbage på dette spor, og igen udvikle ungdomsspillere der kan gøre sig på det højeste niveau. Det ved jeg vi kan med Morten i spidsen.” – udtaler bestyrelsesformand og sportsdirektør Casper Reinhardt.

Sølllerød Gold Diggers kan med glæde præsentere Morten Ramsgaard som ny head coach for klubbens U16 hold i 2018. Morten der i 2017 fungerede som klubbens U19 offensive coordinator, samt konsulent omkring klubbens U16 hold, har takket ja, til at kaste alle sine kræfter efter U16 holdet. Den 36-årige cheftræner har erfaring fra samtlige af de danske landshold, samt ungdomsfootball i Kolding Guardians. Morten kom til Søllerød i 2016, og er siden blevet en stor del af klubbens talentudvikling. Vi glæder os til at se hvad Morten kan drive U16 holdet til i 2018.

Morten Ramsgaard vil snarest offentliggøre den resterende trænerstab for 2018.