Den offensive trænerstab er på plads

Trænerne som skal coache senior holdets offensive spillere, er klar til offentliggørelse.

Det er med stor glæde, at vi kan meddele, at det både er gamle og nye ansigter, som skal lede angrebet i år. Som tidligere offentliggjort er Troels Vestergaard ny OC, efter John Hansen har valgt, at prøve nye udfordringer inden for klubbens græsgange. John skal coache senior holdets QB’s, samt have en større rolle i det sportslige udvalg.

Til at hjælpe sig, har Troels udover John, en dygtig gruppe af trænere under sig.

På O-line vil svenske Kristoffer Croon igen i år, styre løjerne. Sidste år, tog denne positionsgruppe et stort skridt, og alle håber, denne udvikling vil forsætte i 2016. 

Til at træne SGD’s WR’s, er redaktionens absolut yngling Peter Fromberg, tilbage igen i år. Peter er Nordsjællands mest sympatiske mand, og football legenden vil uden tvivl gøre holdets ruteløbere bedre hver eneste træning. Til at assistere ham, er Yannik Rath blevet tilknyttet. Den tidligere Kolding spiller, var sidste år offensiv koordinator på klubbens u19 hold. Denne position vil han ligeledes bestride i år, samtidigt med, at han hjælper Fromberg på senior holdet. 

Den nye U19 Headcoach Jan Hamburger, vil i 2016 ligeledes hjælpe til, på senior holdet. Her vil han træne truppens Running Backs, en vigtig position på alle football hold.

Tightends vil blive trænet af den tidligere SGD import Robert Shapel, som sidste år, hjalp lidt til, hvor der var behov. I år vil han have en mere fast rolle, og forhåbentlig vil dette give en stor værdi, for de spillere som denne sæson skal folde sig ud som TE’s. 

På kontoret er vi overbevidst om, at denne trænerstab, vil give SGD ligaens farligste angreb. Om denne påstand vil holde stik, vil kun tiden vise.